FIZIKALNA TERAPIJA
FIZIKALNA terapija – po definiciji predstavlja upotrebu fizickih / fizikalnih agenasa u svrhu lecenja. Razvoj nauke omogucio je primenu visokosofisticiranih agenasa u fizikalnoj terapiji.
Fizikalna terapija koristi moderne agense kao što su LASER dubokog prodiranja, TECAR, Shock Wave, elektromagnet, niskofrekventne I modulisane struje, ultrazvuk. Ipak ne odricemo se vec poznatih metoda koje su svojim blagotvornim dejstvom zaduzile generacije pre nas a to su manuelna masaza I manuelna terapija, te toplota I hladnoca.
Na pravi nacin upotrebljeni I odgovarajuce dozirani fizikalni agensi mogu ispoljiti veoma snazno regenerativno, protiv upalno, protiv bolno dejstvo I omoguciti pokret bez bola.
TECAR terapija
Terapija dubokom toplotom – fiziklana terapija
Tecar terapija predstavlja lokalizovanu upotrebu visokofrekventnih radiotalasa koji omogućavaju direktno povećanje temperature odabranih dubokih tkiva.
Radio talasi utiču na ubrzanje molekulskog kretanja unutar tkiva, ubrzava se metabolizam i eliminicaja nataloženih štetnih produkata.
TECAR terapijom, pojačava se funkcija faktora rasta pa je ovom tehnikom moguće stimulistai i lokalne regenerativne procese, što je čini komplementarnom terapijskom metodom posle aplikacije reganitvnih elemenata kao što su PRP i matične ćelije.
Shock Wave (šok vejv) terapija
Terapija udarnim talasima – fizkalna terapija
Shock Wave (Šok Vejv) ili terapija udarnim talasima predstavlja upotrebu akustičnog talasa visoke snage i niske frekvence u tretmanu različitih stanja i oboljenja mišićnog koštanog sistema.
Shock Wave se u fizikalnoj terapiji kao agens prisutan je već više od deset godina.
Primarno je zamišljen kao alat za tretranje nakupina kalcijuma u tkivu – kalcifikata. Pretpostavljalo se da će se zahvaljujući karakteristikama snažnog akustičnog talasa, postići narušavanje strukture kalcifikata, što će zatim dovesti do njene redukcije i resorpcije.
Međutim, dugoročni rezultati su izojstajali. Kalcifikati su se ponovo formirali često i u većem obimu nego ranije.
Modifikacijom ukupne doze, prepoznavanjem optimalnih faza za primenu akustičnog talasa i dubljim istraživanjem došlo se do spoznaje da šok vejv u adekvatnoj dozi ostvaruje stimulaciju regenerativnih procesa u tretiranom tkivu.
LASER
Svetlost koja leči – laser male snage
- Analgetski efekat (umanjenje bola) – laserski snop utiče na lokalno unutartkivno lučenje supstanci koje umiruju bol
- Biostimulativni efekat (stimulacija procesa regeneracije i reparacije tkiva) – laserski snop utiče na pojačanu funkciju mitohondrija i unutarćelijsku produkciju energije
- Anti-edematozni efekat (smanjenje otoka) – laserski snop utiče na ćelijsku membranu i normalizuje transport tečnosti i hranljivih materija unutar povređenog tkiva.
U Pro Fizio ambulanti za rehabilitaciju koristimo dva tipa lasera:
- Laser dubokog prodiranja (905nm) koji svoje dejstvo ostvaruje na dubinama tkiva i do 10 cm, pa je pogodan za primenu kod oštećenja zgloba kuka (coxarthrosa), kod kompresivnih sindroma izazvanih diskushernijom u vratnom i lumbalnom kičmenom segmentu -(lumboihijalgia, cervicobrachialgija), i drugih sličnih stanja gde je potrebna direktna i dobro coljana biostimulacija duboko pozicioniranih tkiva.
- Laser niskog prodiranja (780nm), koji svoje dejstvo ostvaruje na dubinama tkiva do 4cm, pa je pogodan za oštećenja kože i potkožnog tkiva, za biostimulaciju plićih struktura.
IEMP (magnetoterapija)
Koncentrator kiseonika u tkivima
- niskofrekvetno elektromagnetno polje ostvaruje efekat na ćelijsku membranu tako što normalizuje elektronsku ravnotežu membrane i normalizuje proces pasivnog transporta materija kroz nju
- Primenjen neposredno posle LASER-a pojačava njegova dejstva,
- Utiče na krvne ćelije eritrocite, smanjuje njihovu agregabilnost i povećava njihovu transportnu moć čime povećava oksigenaciju tkiva na koje deluje
- jedno od možda i najvažnijih dejstava nisko frekventnog magnetnog polja jeste stimulacija transportka kiseonika koji je sam paramagnetik, i njegov pojačan dotok do stimulisane regije.
Elektroterapija
Efikasna u kontroli bola – fiziklana terapija
- Galvanizacija – jednosmerna struja niskog intenziteta
- TENS – snažno smanjuje osećaj bola neurogenim putem
- Interferentne struje – ostvaruju efekat niskofrekventne struje duboko u tkivu
- Faradska struja – podražajni efekat na površini i u dubini tkiva
- Elektrostimulacija
Vakumterapija
Za lakši korak – Fizikalna terapija
- Vakum masaža protiv otoka i bola
Fototerapija
- Ultravioletna svetlost – UV – fotohemijski efekat pogodan za tretman površinskih kožnih promena, zarstanje rana…
- Infracrveno svetlost -IC – fototermički efekat pogodan za uvod u kineziterapiju ili mehanoterapiju
Ultrazvučna terapija
- Ultrazvučna masaža – mehanoterapijska metoda koja dovodi do dubinskog zagrevanja tkiva, može se koristiti za lokalni unos lekova
Manuelna terapija
- Manuelna masaža – terapijska – usmerena ka lokalnom zagrevanju kože, potkožnog tkiva i mišića
- Specifična manuelna terapija – usmerena ka dubinskim strukturama kao što su ligamenti i tetivni pripoji sa ciljem modeliranja i poboljšanja kvaliteta ožiljnog tkiva
Termo terapija
- IC (infra crveni) talasi, za zagrevanje povrsinskih struktura I za izazivanje refleksnog opustanja napetih misica.
- Parafinsko pakovanje za zagrevanje povrsinskih I dubljih tkiva, efekat toplote udruzen sa blagotvornim delovanjem parafinskog ulja na kozu I potkozno tkivo.
- Topla gel pakovanja, toplota koja prodire u dublja tkiva I dovodi do refleksnog opustanja misica I vece rastegljivosti vezivnog tkiva.